Logo Serwispak kolorowe

Jaki wypełniacz?

Jaki wypełniacz?

Wybór właściwego wypełniacza

Wybór odpowiedniego wypełniacza jest rzeczą bardzo istotną, gdyż od niego zależy bezpieczne  dotarcie Twoich towarów do Klienta. Wybór właściwego wypełniacza zależy od wielu czynników, które pokrótce omówimy.

Jaki kształt ma pakowany przedmiot

Symetryczne przedmioty łatwiej jest zablokować w kartonie używając np. narożników Nomapack lub profili ochronnych. Warto przy tym dobrać odpowiedni rozmiar kartonu, pozwalający na to, żeby pakowany przedmiot był odsunięty przynajmniej 5-7cm od każdego boku kartonu. Dobrą metodą jest także owinięcie przedmiotu w maty wypełnione powietrzem.

Czy towar posiada wystające elementy, które będą potrzebowały dodatkowej ochrony

Przedmioty niesymetryczne, mające wystające elementy, musimy dobrze unieruchomić, żeby nawet po niechcącym przekręceniu paczki o 180% nie przemieszczały się w kartonie. Jeżeli przedmiot ma ostre wystające elementy, trzeba je bezwzględnie zabezpieczyć, używając np. profili ochronnych, form z pianki „IntelliPack” lub wypełniaczy papierowych produkowanych z urządzenia do zgniatania papieru.

Ile jest pustego miejsca w paczce

Dobrze przygotowana paczka do wysyłki to paczka, w której nie ma pustych przestrzeni! Jeżeli do kartonu wchodzi za dużo wypełniaczy – zamów mniejsze kartony lub 2-3 ich rodzaje. Podczas wypełniania nie wkładaj mniejszej ilości materiału wypełniającego. Wkładaj go do kartonu tyle, żeby była „lekka górka”, co pozwoli dobrze unieruchomić pakowany element. Jeżeli używasz urządzeń do produkcji poduszek z powietrzem, nie napełniaj poduszek jak balonów. Poduszka lekko niedopompowana ma dużo lepsze właściwości amortyzacyjne i wytrzymałość na uderzenie, jak również dużo lepiej dopasowuje się do kształtu towaru i łatwiej ją wcisnąć w szczelinę pomiędzy towarem a opakowaniem.

Jaki jest rozmiar pakowanego elementu

Pamiętaj o tym, że czym większa paczka, tym większy musi być odstęp od brzegu kartonu. Dobrym zabezpieczeniem dużych gabarytowo przesyłek jest umieszczenie ich na palecie. Elementy długie – takie jak karnisze, rury, listwy powinniśmy dodatkowo wzmocnić w celu uniknięcia ryzyka złamania ich lub zgięcia. Bardzo dobrym systemem zabezpieczania dużych przedmiotów jest zastosowanie pianek unieruchamiających IntelliPack.

Na co jeszcze warto zwracać uwagę?

Warto również wziąć pod uwagę wagę paczki, podatność na stłuczenie oraz to, czy wypełniacz ma spełniać wymogi ekologiczne.

Ile waży towar

Poważnym błędem, popełnianym przez osoby przygotowujące towar do wysyłki, jest nieprawidłowy dobór opakowania i wypełniacza do wagi wysyłanych towarów. Zbyt słaby karton często pęka i gniecie się pod wpływem ciężkiej zawartości. Wypełniacz np. typu flo-pak lub Skropak przy ciężkich elementach zostaje zgnieciony i przestaje unieruchamiać pakowany towar. Podobnie jest z papierem, który w czasie transportu ugniata się i traci swoje właściwości wypełniające. Z naszego doświadczenia wynika, że w takim przypadku dobrze będzie nadawał się do wypełniania wypełniacz styropianowy.

Czy pakowany przedmiot jest podatny na stłuczenie lub ukruszenie?

Do kruchych przedmiotów potrzebujących delikatnej amortyzacji nie polecamy stosowania „twardych” wypełniaczy. Przy pakowaniu elementów szklanych lub plastikowych świetnie sprawdzają się systemy „air cushion technology”, produkujące  poduszki wypełnione powietrzem także z folii 100% z recyklingu.

Czy wybrać ekologiczne wypełniacze?

Coraz więcej Klientów zwraca uwagę na ekologiczne opakowania i wypełniacze. Firma Serwispak w swojej ofercie posiada ekologiczną folię Bleu Ocean z recyclingu oraz  EP-Flex Renew, służącą do produkcji wypełniaczy w postaci poduszek z powietrzem. Drugim ekologicznym wypełniaczem jest wypełniacz papierowy, produkowany głównie z surowców wtórnych.

Gdy do odbiorcy dotrze uszkodzony przedmiot, naraża to nas nie tylko na koszty zwrotu i ponownej wysyłki towaru, ale także ogranicza zaufanie do naszej firmy!