Logo Serwispak kolorowe

Jak zabezpieczać

Jak zabezpieczać

Zabezpieczanie przesyłek

Mamy do dyspozycji kilka różnych sposobów zabezpieczania towaru przed uszkodzeniem podczas magazynowania i transportu.

Najpopularniejsze metody zabezpieczania towaru, stosowane podczas pakowania przedstawia poniższa ilustracja:

Metody zabezpieczania paczek w kartonie

Jak zabezpieczać towar w paczce

Czasami stosuje się kilka wymienionych metod jednocześnie. Jeżeli pakujemy dla przykładu kilka produktów w jednym kartonie, zapewne zastosujemy przekładki (np. w przypadku płyt meblowych) oraz blokowanie i wypełnianie pustych przestrzeni. Kiedy pakowany przedmiot jest niewielkich rozmiarów, można go umieścić w kopercie ochronnej, dodatkowo zabezpieczając zawartość na wypadek uszkodzenia folią pęcherzykową.

Omówienie rodzajów zabezpieczenia towaru

Wybranie właściwego sposobu zabezpieczania towarów jest kluczowe. Poniżej omawiamy cechy każdej z wymienionych metod.

OWIJANIE                 – Zabezpiecza powierzchnię pakowanego przedmiotu przed zarysowaniem i kurzem.

WYPEŁNIANIE          – Wypełnia puste przestrzenie co chroni przed przemieszczaniem się towaru.

BLOKOWANIE          – Utrzymuje produkty ciężkie w stałej pozycji i dodatkowo zapewnia odstęp od brzegu opakowania.

AMORTYZOWANIE  – Chroni towar przed wstrząsami i uszkodzeniem w czasie transportu.

ZAWIESZANIE          – Folia membranowa utrzymuje pakowany przedmiot w środku kartonu.

PRZEKŁADANIE       – Oddziela produkty od siebie, chroni przed zarysowaniem powierzchni i potłuczeniem.

UMIESZCZANIE        – Opakowanie kopertowe lub kartonowe samo w sobie zapewniające pewną ochronę.

ZAWIJANIE               – Zabezpiecza elementy o kształcie walca (np. nogi mebli, karnisze, rury).

Chcąc dla przykładu dobrze zabezpieczyć laptop, smartfon, tablet, szklaną butelkę lub toner możliwe jest, że będziemy chcieli skorzystać z bardzo dobrego zabezpieczenia jakim są:

W przypadku delikatnych lub kruchych towarów tego typu zabezpieczenie na czas transportu jest wręcz niezastąpione. Notebook, szklana butelka lub toner nawet po upadku z wysokości 0.5-1 metra nie ulegają uszkodzeniu.

Płyty meblowe, naroża mebli będą potrzebowały zabezpieczenia w postaci profili ochronnych lub narożników, aby brzegi nie zostały wyszczerbione w transporcie.

Odpowiednie opakowanie kartonowe

Podstawą dobrego, skutecznego zabezpieczenia paczki jest dobór odpowiedniego opakowania zewnętrznego. Najpowszechniejszym wyborem jest mocny karton, który pozwala umieścić wiele elementów w jednym opakowaniu i stanowi często pierwszą warstwę ochronną.

Jednak zawsze należy dobierać rozwiązanie odpowiednie do kategorii produktu. Lepiej jest zamówić karton z mocniejszej tektury niż cienkiej, która ulegnie zgnieceniu w czasie transportu. Koszt mocniejszego kartonu  nie jest dużo wyższy.

Karton nie powinien być ani za duży, ani za mały. Dlatego rozsądne jest zamówienie kilku rozmiarów (chyba że produkt/y są bardzo do siebie zbliżone).

Karton za duży potrzebuje większej ilości wypełniaczy do paczek, a co za tym idzie  drożej kosztuje nie tylko karton, ale również opakowanie. Jednocześnie karton nie powinien być zbyt mały, ponieważ produkt wówczas dotyka bezpośrednio ścianek opakowania (nie ma gdzie wcisnąć wypełniaczy), co naraża go na uszkodzenie.

Mamy do dyspozycji kilka rodzajów kartonów. Począwszy od zwykłych kartonów klapowych, poprzez kartony z dnem automatycznym, z wiekiem na górze, a kończywszy na kartonach fasonowych czy dla paczkomatów o wymiarach jak poniżej:

  • Karton InPost gabaryt A – 640x380x80 mm
  • Karton InPost gabaryt B – 640x380x190 mm
  • Karton InPost gabaryt C – 640x380x410 mm

Karton może mieć dodatkowo pasek klejowy lub wkładkę z membraną, być wykonany z tektury trzy- lub pięciowarstwowej w różnej gramaturze. Rozmiary i rodzaje dostępne są w katalogu Fefco kartony.

Odpowiedni wypełniacz do paczek

Czy sam karton jednak wystarczy? Samo opakowanie rzadko jest wystarczające jako zabezpieczenie, szczególnie gdy mamy do czynienia z produktami mało odpornymi na uszkodzenia. Jeżeli nie zadbamy o właściwą ochronę pakowanego towaru, wzrośnie znacząco ryzyko reklamacji.

Ważnym więc  krokiem jest dobranie odpowiedniego wypełniacza do paczek. Trzeba być świadomym, że zanim Klient otrzyma przesyłkę, przechodzi ona długą drogę.  W transporcie narażona jest na liczne upadki, uderzenia, wstrząsy oraz zgniatanie przez inne kartony. Dlatego jeżeli zależy nam, aby do Klienta nasz towar docierał nieuszkodzony i estetycznie zapakowany, odpowiednie wypełnienie jest koniecznością. Wypełniacze warto stosować nawet przy produktach tekstylnych. Po co? Chociażby po to, żeby dotarły do Klienta niepogniecione i niepozwijane.

Dostępne materiały

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań, z których każde posiada inne przeznaczenie i możliwości. Wśród nich są:

  • Poduszki i maty wypełnione powietrzem.
  • Wypełniacze sypkie: chipsy styropianowe lub  Skropak.
  • Ekologiczny papier do wypełniania.

Oczywiście nie ma uniwersalnych rozwiązań dla wszystkich przesyłek.  Jeżeli mamy do wypełnienia większe luki, warto rozważyć poduszki wypełnione powietrzem. To jedna z najtańszych i najlepszych metod zabezpieczenia. W poduszkach mamy 98% udziału powietrza, więc świetnie nadają się one do uzupełniania pustej przestrzeni w kartonie.

W przypadku małych i lekkich paczek lub pakowanych ostrych przedmiotów bardziej odpowiednie mogą być Skropak lub styropianowe chrupki. Dopasują się one do każdego kształtu i skutecznie zamortyzują wstrząsy podczas podróży. Należy pamiętać, aby niezależnie od metody dokładnie wypełnić wszystkie wolne przestrzenie w kartonie z lekką „górką”, co pozwoli na dobre unieruchomienie pakowanego towaru.

Odpowiednio zapakowana przesyłka przetrwa wówczas nawet najbardziej uciążliwy transport.

Dodatkowe możliwości zabezpieczenia

Jak możemy jeszcze chronić zawartość przed uszkodzeniem? Dodatkowo możemy towar zabezpieczyć folią pęcherzykową. Jeśli pakujemy produkty, które są szczególnie delikatne, m.in. monitory, telewizory LCD lub szkło, to warto zastosować piankę polietylenową, która zabezpieczy delikatną powierzchnię przed zarysowaniem. Jeżeli wysyłasz towar w kontenerach, pomyśl o zastosowaniu worków sztauerskich.

Wiele firm dodatkowo owija również karton stretchem.  Zapewni on antypoślizgową powłokę, jak również ochroni karton przed wilgocią i deszczem. Pomaga również w łączeniu kilku kartonów w jedną paczkę – w tym celu wystarczy owinąć kilkukrotnie elastyczną folią kilka luźnych kartonów.

Na koniec zawsze pamiętajmy o odpowiednim zamknięciu paczki. Jeśli tego nie dopilnujemy, może ona otworzyć się w trakcie transportu. Wtedy istnieją niewielkie szanse, że dotrze w całości do odbiorcy. W tym celu nie powinno się używać cienkiej taśmy biurowej, ponieważ odklei się lub rozerwie w trakcie dostawy. Najlepiej wybrać taśmy na klejach Solvent. Wytwarzane są one na najmocniejszym kleju z kauczuku naturalnego. Taki klej daje gwarancję, że taśma nie odklei się od kartonu w czasie transportu lub podczas magazynowania w niskich temperaturach. Dodatkowym zabezpieczeniem może być taśma spinająca PP. Taśma jest niezbędna w przypadku układania wielu kartonów na palecie oraz w przypadku ciężkich elementów.

Aby zwiększyć ochronę, na przesyłkach można umieścić ważne informacje m.in. że paczka zawiera delikatne przedmioty, szkło lub że nie należy zgniatać jej innymi kartonami. Jednak nie powinniśmy polegać wyłącznie na etykietach, bo mało który kurier zwraca na nie uwagę.

Ekologiczne wypełniacze ochronne

Obecnie coraz większą popularność zyskują ekologiczne zabezpieczenia. Wysyłając kilkadziesiąt paczek dziennie, warto rozważyć możliwości przyjazne środowisku. Możemy wybrać chociażby wypełnienia z folii 100% biodegradowalnej lub Skropak możliwy do zutylizowania poprzez kompostowanie albo rozpuszczenie w wodzie.

Ciekawą alternatywą do wypełniania paczek jest również papier wyprodukowany z makulatur lub poduszki z powietrzem pochodzące w 100% z recyklingu.

Te rozwiązania sprawiają, że można jednocześnie stosować wypełnienia skutecznie zabezpieczające paczki i przyjazne środowisku, co z pewnością zauważą i docenią świadomi oraz odpowiedzialni Klienci.

Jak usprawnić zabezpieczanie paczek?

Kiedy codziennie adresujemy dziesiątki przesyłek, pomocnym rozwiązaniem mogą być urządzenia do produkcji wypełniaczy, dzięki którym można samodzielnie wytworzyć potrzebną ilość poduszek bez potrzeby ich ciągłego zamawiania i magazynowania. Zwiększy to na pewno wydajność pakowania. Łatwa w obsłudze maszyna sprawi, że proces zabezpieczania paczek będzie szybki i profesjonalny.

Jeżeli interesują Cię inne rodzaje zabezpieczenia towaru, zapraszamy do zapoznania się z ofertą z zakładki „materiały do pakowania„.